Doména

Pojem doména zkráceně znamená oficiální název pro určitou webovou stránku na internetu. S koupí domény tak získáváte nárok na unikátní jméno webové adresy, které po dobu blokace smíte používat.

Kde doménu zakoupit a kolik může stát

Na českém i mezinárodním trhu pracuje nespočet doménových správců a u nás mezi největší patří například subreg.cz. Doména se zakupuje standardně na období jednoho a více let.

Po koupi domény se veškerá data o majiteli zapisují do takzvaného registru. V moment, kdy se doména blíží k expiraci, pak býváte většinou upozorněni o možnosti prodloužení. Pokud to ale nestihnete před expirací, tak se doména uvolňuje a smí jí v ten moment zakoupit i kdokoliv další. Standardní cena běžných domén se pohybuje od sto korun do tisíce.

Jaký je rozdíl mezi doménou a hostingem?

Rozdíl si vysvětlíme na následujícím příkladu.

Máte zařízený například pevný internet od pripojto.cz a chcete si prohlédnout stránku seznam.cz. Prohlížeč, kterému napíšete název, odesílá textovou formu do sítě DNS a ta propojí pro nás dobře zapamatovatelný textový název domény s IP adresou hostingu, kde jsou uložena data. Díky názvu tak můžeme na stránky seznamu přistoupit pomocí domény seznam.cz, místo složité fyzické adresy hostingu 77.75.75.172.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami