Rychlost připojení může být v mnoha ohledech velice nestabilní. U některých druhů je nestabilní rychlost připojení poměrně běžná a nevyhnutelná a v jiných se zase jednoznačně jedná o komplikaci. Internet kabelem je například velice stabilním připojením a pokud vám rychlost internetového připojení výrazně kolísá, tak se nejspíš potýkáte s problémy s připojením.
V dnešním článku si poradíme jak zjistit nestabilní rychlost internetu a jaké jsou nejčastější problémy, se kterými se v praxi můžete doma setkat.
Nestabilní rychlost připojení nejlépe objeví speedtest
Pokud máte podržení, že je vaše rychlost internetového připojení vysoce nestabilní, tak je ideální volbou opakovaný test rychlosti připojení. Zcela běžně by se měl opakovat několikrát denně a v horizontu více dní s tím, že porovnávat byste měli především výsledky z přibližně stejné denní doby. Výsledky se totiž mohou lišit na základě vytížení sítě, kdy například během večerů připojení k internetu používají víceméně všichni.
Zkoušíte pravidelně vypínat modem?
Modem se může jednou za čas zahlcovat daty. Někdy se to dokonce projevuje i úplným výpadkem připojení, ale to je spíše problémem starších zařízení. Moderní modemy už mají dostatečnou vyrovnávající paměť, takže jsou schopny i v případě přetížení vyčistit data tak, aby nedošlo k úplnému výpadku. Ke zpomalení ale dojít rozhodně může.
Používáte bezdrát? Zkuste kontrolu pásem
Wifi modemy vysílají na několika konkrétních pásmech, kde je připojení k internetu pro veřejnost plně dostupné. Na jednom konkrétním pásmu se ale mohou v těsné blízkosti ocitat modemy z různých domácností a navzájem se tak ruší. Ideální je tedy použít aplikaci pro skenování pásem a pokud máte dostatečně znalosti, tak v administraci modemu nastavit vaše pásmo na to, které je ideálně prázdné.