Snad nikoho nemohla minout problematika, která se v posledních měsících neustále otáčí kolem projektů společnosti OpenAI v podobě ChatGPT různých verzí. Jedná se o nejmodernější a nejdokonalejší chatbot, který jsme zatím mohli veřejně zkoušet.

Dokázal tak otevřít sondu do budoucnosti, kde mohou uživatelé sledovat s jakými možnostmi bychom se mohli hravě setkávat za dlouhou řádku let. A dost možná jsou tyto roky blíž, než čekáme.

Informace z celého světa

Jak ale funguje konkrétně ChatGPT? Jedná se o crawler, který dokáže procházet internet napříč a hledá v něm data na vaše otázky. Většinou se tak projevuje jako inteligentní bytost, protože využívá našich znalostí, které na internet jako takový dáváme. Z toho důvodu zde můžete najít ohromné množství různorodých informací, které jsou mnohdy podány neskutečně důvěryhodnou formou.

Zdokonalující se chatbot

Podobný systém například na bázi OCR ale není ničím výjimečným. I tak se ale kolem ChatGPT otáčí neskutečné množství debat. Důvodem jsou jeho až překvapivě lidské reakce a dovednosti obratně komunikovat. I to jej naučil internet, ačkoliv to není na první pohled zřejmé. Díky aplikaci samoučících neuronových sítí totiž dokáže sám hodnotit, nakolik dobře si vede. A díky tomu si tak může osvojit ideální výstupy, jako je třeba i komunikace na téměř lidské úrovni.

Dokonalý, jako jeho tvůrci

Pochopitelně tak tvůrci konspiračních teorií okamžitě vidí v této technologii rizika a budoucí podmanění planety umělou inteligencí. Problémem ale je fakt, že tento robot dokáže jen procházet internet a hledat v něm informace. Ty může mnohdy pojmout velice osobitě už jenom proto, že je v takové formě sám potkává. Mimo toho sami nevíme jak volná mysl a rozhodovací procesy fungují. Nejsme tak schopni je ani naprogramovat v rámci AI.