Díky úspěchu některých technologií se stává AI opravdu velice aktivně diskutovanou záležitostí. Umělá inteligence, která rozhodně dneska dokáže nabídnout neuvěřitelné vlastnosti a možnosti, nám pomáhá v každodenním životě.
Pro mnohé se ale může vyznačovat nejen jako skvělý pomocník, ale také jako obávaný nepřítel do budoucnosti. Je ale opravdu důvod se něčeho jako problémů kolem umělé inteligence bát.
Online dostupné AI jsou jen špička ledovce
Začneme rozhodně tím, že není důvod se bát budoucnosti z důvodu AI, které potkáváme dnes a denně. Hlavním důvodem obav je především to, že jsou umělé inteligence, dnes hojně promované a používané, ve své podstatě jazykové modely. Prochází v rámci připojení k internetu data a z interakce se učí, jak komunikovat.
Pochopitelně to leckoho může poměrně vyděsit, protože dokáží být takové inteligence až překvapivě důvěryhodné a efektivní. Jenže začátek, kterým je opravdu kvalitní komunikace, je také koncem. Více tyto specificky postavené umělé inteligence rozhodně nedokáží.
Válka s umělou inteligencí je hloupost
Určitě vás tak napadá, že se to ale může vymknout a jednoho dne si nějaká AI řekne, že tohle stačí. Jenže to bychom museli být především na jiné úrovni my, jako civilizace vyvíjející tuto technologii od prvního písmenka v kódu.
Jaká je budoucnost AI?
Rozhodně budoucnost AI, především v rámci připojení k internetu, bude dříve či později regulována. Už dnes můžeme najít celou řadu nástrojů, které jsou při správném použití opravdu efektivní a velice prospěšné. Jenže stejně tak se najdou nástroje, které se mohou zneužívat k nejhorším účelům. Typickým příkladem mohou být například deepfake generátory, které přesvědčivě dokáží pracovat s lidskými obličeji a lidskou postavou při generování obrázků a videí.