Představte si, že jste astronaut na Marsu a chcete poslat zprávu zpět na Zemi. Odeslat e-mail, zavolat rodině nebo se jen podívat na nejnovější zprávy. Jak by to vlastně fungovalo? Internet na jiné planetě je obrovskou technologickou výzvou, ale vědci už mají několik možných řešení.

Rychlost světla a problém se zpožděním

Největší překážkou pro internet na Marsu je vzdálenost. Signál cestuje rychlostí světla, ale i tak trvá několik minut, než se dostane mezi Zemí a Marsem. Vzdálenost mezi těmito planetami se mění v rozmezí 55 až 400 milionů kilometrů. To znamená, že latence, tedy zpoždění přenosu dat, může být od 5 až do 20 minut. Na běžné surfování po webu nebo online hovory je to naprosto nepoužitelné.

Satelity a meziplanetární internet

NASA a další vesmírné agentury plánují vytvořit síť satelitů kolem Marsu, které budou data přenášet efektivněji. Taková síť by mohla fungovat podobně jako GPS na Zemi. Data by byla uchovávána v dočasných úložištích na satelitech, které by je následně přeposílaly dál, když by byla v optimální pozici vůči Zemi.

DTN

Klasický internet využívá protokol TCP/IP, který předpokládá stálé spojení. To ale na Marsu není možné kvůli výpadkům signálu a velkému zpoždění. Řešením je tzv. DTN (Delay-Tolerant Networking), což je technologie, která umožňuje přenášet data i přes dlouhé časové prodlevy. Data se ukládají na mezistanicích a přeposílají se ve chvílích, když je to možné.

Jak by se připojovali kolonisté

Pokud by na Marsu vznikla kolonie, potřebovala by vlastní komunikační infrastrukturu. Využít by se daly lokální Wi-Fi sítě propojené přes satelity. Výzkumníci uvažují i o laserových spojích, které by mohly přenášet velké objemy dat s minimální ztrátou signálu.

Budoucnost meziplanetárního internetu

I když je internet na Marsu zatím budoucností, pokroky v oblasti satelitní komunikace a DTN ukazují, že je to možné. S rozvojem vesmírné turistiky a plánovanými misemi k rudé planetě bude stabilní a rychlá komunikace klíčová. Možná už za pár desetiletí budou lidé na Marsu streamovat videa a posílat zprávy stejně běžně jako my dnes na Zemi.