Biometrické údaje jsou jednou ze specifických možností zabezpečení, které nám pomáhají chránit soukromí a data po celém světě. Používají se nejen pro zabezpečení mobilu jako celku, ale dokonce i pro zabezpečení určitých aplikací.
Dnes se přitom podíváme na to, jak fungují biometrické údaje a jakým způsobem se starají o zabezpečení mobilu i našich nejdůležitějších dat.
Téměř naprostá dokonalost
Žádné zabezpečení bohužel není nejspíš dokonalé a neprůstřelné. Biometrické údaje nám ale dávají alespoň tu jistotu, že jejich proražení znamená vynaložení velkého množství úsilí. To se tak pochopitelně nevyplatí k prolomení zabezpečení mobilu, který někdo prostě jenom tak našel.
V naprosté většině případů se dnes používají jako hlavní zdroj prolomení zabezpečení mobilu umělé inteligence. V rámci FaceID existují možnosti, jak toto zabezpečení rozklíčovat a zmást. V tom je o dost perfektnější TouchID, kde bez znalosti přesného otisku nic nejde udělat.
Zabezpečení mobilu pomocí FaceID
FaceID známe především od produktů společnosti Apple, které začaly jako vůbec první ve světě tuto technologii distribuovat široké veřejnosti. Díky kameře řízené umělou inteligencí a extrémně husté síti bodů, je možné člověk rozpoznat podle přesných rysů co používá algoritmus. Ten je přitom upravený tak, aby vás poznal dokonce i v různých náladách či světle!
Staré, ale stále bezpečné TouchID
TouchID jako takové používá otisk ideálně největšího prstu. Dnes už ale není problém používat kterýkoliv jenom na základě toho, co může vycházet nejpříjemněji uživateli. Při zabezpečení mobilu je přitom TouchID nejlepší, protože jsou čidla umístěná v ovládacích prvcích, tož automaticky umožňuje rozpoznávání aniž by se změnil způsob úchopu či manipulace s telefonem.