Podvodníci a zloději vždy dokáží najít opravdu originální způsoby, jak se ke svým obětem dostat a provést svůj čin. A rozdílem není bohužel ani samotné internetové prostředí, které je plné nebezpečí ze strany fyzických osob i škodlivých kódů.
Mezi těmi nejčastějšími a nejaktuálnějšími riziky jsou přitom takzvané phisingové útoky. My si je dnes přitom představíme a řekneme, jak se ideálně chovat při jeho zjištění.
Nabídky, dezinformace i lživé informace
To všechno jsou nástroje, které phisingový útok dokáže využít. Vystavujeme se mu víceméně kdykoliv, kdy v rámci připojení k internetu používáme základní komunikační kanály, jako je hlavně email. Pomocí mailingových kampaní se nám totiž mohou ukázat od zcela neznámého člověka zprávy.
Tyto zprávy většinou prezentují něco šokujícího. Často rozesílají dezinformace, jako tomu bylo kupříkladu nedávno při dezinformační kampani informující o údajné smrti prezidenta Petra Pavla. Častěji ale internetové připojení nabízí úžasné výhry v loteriích. Velice častým oblíbeným motivem je dokonce údajná smrt movitého příbuzného a čekající pozůstalost.
Jaké mechanismy phisingový útok odvrátí?
Základní mechanismus, který můžeme používat, je takzvaný spam filtr. Tím, že vy a další množství lidí dokáže u poskytovatele emailové schránky označit určitého odesílatele za spam, tak zajistíte jeho uložení do databáze. Mimo toho pak v rámci připojení k internetu v domácnosti i pro mobilní internet existuje celá řada aplikací a software, které pomáhají řešit s phisingem spojené problémy. Mnohé dokáží kupříkladu skenovat obsah emailu, který jste doposud neotevřeli, jiné pak disponují dokonalejšími databázemi spamu a jeho původců a adres než většina poskytovatelů emailových schránek.