Pokud by existovala soutěž o nejpoužívanější připojení k internetu u nás, tak by ji VDSL dokázalo vyhrát s gigantickým přehledem. Velice dobře rozšíření VDSL síť totiž nabízí možnost připojení po drtivě většině republiky, přičemž mezi nepřipojená místa se řadí jen opravdu drobné vesničky nebo horské a nedostupné oblasti.
VDSL je tak jakýmsi evergreenem co se týče připojení k internetu u nás. Jenže zároveň je přitom velice důležitou součástí komunikace, která má i přes svůj poměrně dost hluboký původ stále vysoké množství potencionálních výhod a kvalit.
Mezi základní plusy patří cena a dostupnost
Jak již bylo zmíněno, tak je toto připojení k internetu především extrémně dostupné. Oficiální dostupnost VDSL by se v České republice rozhodně vyhoupla nad pětadevadesát procent, protože je opravdu jen obtížné najít místo, kde by alespoň jedna DSL technologie nebyla k dispozici.
S tím pochopitelně souvisí i náklady na její šíření a údržbu. Díky tomu, že je celá síť vedená vyloženě pomocí stožárové sítě, a navíc se jedná o jednoduchou polovodičovou síť, je VDSL připojení k internetu i pro provozovatele doslova extrémně jednoduché ke kvalitní údržbě. To se pak pochopitelně musí odrazit také na ceně pro spotřebitele, která je v řádu mála stovek korun měsíčně.
Nevýhodou může být menší stabilita
Jenže hlavně proto, že se bavíme o poměrně dost staré technologiemi, jsou tady dány i jasné mantinely co se týče kvality připojení celkově. U VDSL je poměrně dost typická menší stabilita, která je určená polovodičovým druhem řešení připojení. Proto může být za různých podnebných podmínek VDSL připojení k internetu ovlivněno. Většinou se ale jedná o drobnější výpadky nebo menší výkyvy stability, které dlouhodobě rozhodně nijak nesnižují potenciál tohoto široce dostupného druhu připojení.