Celá řada lidí podceňuje nebezpečí, které může podvodný email přinášet. Myslí si totiž, že musí nutně kliknout na odkaz nebo nějakým způsobem kooperovat s emailem k tomu, aby mohl být podvodný email bezpečnostním rizikem.
To je ale jeden z největších problémů během každodenního připojení k internetu. Nevyplácí se jednoduše podceňovat bezpečnostní rizika, která by podvodný email i jiné online hrozby mohly znamenat. My se dnes podíváme na to, jak může podvodný email být nebezpečným, aniž byste si to dokázali představit, nebo aniž byste podvodný email užili jinak, než jste jej pouze zobrazili.
Jak je vůbec možné získat naše data?
Všechno je to víceméně velice jednoduché. Představte si, že otevíráte podvodný email. Jakmile jej otevřete, tak se automaticky musí aktivovat načítání dat ze serveru. Některé inteligentní emailové klienty automaticky blokují nahrávání obrázků, což je hlavní výhoda a podmínka pro bezpečné připojení k internetu. Při načítání obrázků totiž lze načítat i celou další řadu funkcí a skriptů.
Co jednoduše podvodný email zjistí?
Většinou se jedná o Javascript, který při připojení k internetu budete potkávat na každém rohu jakožto jeden ze základních programovacích jazyků, co máme plošně k dispozici. Díky konkrétně zmíněným skriptům může robot nebo hacker dost jednoduše zjistit celou řadu podstatných informací o vás a vašem počítači.
Typicky jde především o taková data, jako je odkud nahráváte informace, jaký používáte prohlížeč nebo popřípadě i jaké programy aktuálně používáte. Právě instance spuštěných programů může být největším rizikem, protože si může uchovávat citlivá data nebo aktuálně použitá přístupová hesla v daném programu. Proto se vždy snažte vyhnout tomu, že budete načítat obrázky ze zdrojů, o kterých si nejste jisti že jsou naprosto v pořádku.