Sdílení dat přes internet nebo libovolné počítačové sítě vždycky může nést spoustu rizik. Na jedné straně již existují možnosti, jak sdílení realizovat při vysokých rychlostech a bez sebemenších bezpečnostních problémů. Vedle toho ale sdílení dat automaticky znamená, že budete muset otevřít vzdálený přístup ke složkám nebo komunikačním portům.
Především v případě, kdy sdílení dat realizujete přes připojení k internetu je toto riziko mnohem větší. Dnes se podíváme na to, jak sdílení dat realizovat za co největšího bezpečí.
Pozor na přístup k nezabezpečeným portům
Jednou z věcí, které mohou být pro roboty a škodlivé kódy tou nejlepší cestou do vašeho soukromí, jsou otevřené porty. Jako port se označují komunikační kanály, přes které přijímáme a odesíláme data. Velice často se nám může stát, že mnohé aplikace komunikující přes připojení k internetu mohou porty otevřít a nechat je do budoucna nezabezpečené. Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat je kvalitní antivir nebo aktivace kvalitního firewall.
Sdílejte data jenom na důvěryhodných sítích a platformách
Běžně se můžeme potýkat s tím, že na některých platformách můžeme mít obavy o jejich důvěryhodnost. Proto je velice důležité volit platformy pouze podle toho, jak moc bezpečné jsou. Většina z nich nám dokáže nabídnout i mnohem více při připojení k internetu, než jenom samotné sdílení dat. Nabídnou také cloudové služby jako jsou sdílené pracovní prostory, nebo prostředky.
Pokud se chystáte sdílet data namísto připojení k internetu na vnitřních sítích, tak je dobré vždycky určit rozsah bezpečnostních oprávnění podle toho, jak moc síť znáte. Například viditelnost zařízení a sdílených prostředků na veřejných sítích může být velice nebezpečnou záležitostí. Proto vždy úroveň viditelnosti určujte podle důvěryhodnosti sítě.