Blacklist

Blacklist neboli v českém názvu „černá listina“, je v informačních technologiích pojem, který obsahuje zakázané záznamy v rámci některé konkrétní funkce. Může obsahovat specifická data spojena s osobami či zařízením.

Jak se blacklist užívá v praxi?

Černá listina se používá především v oblasti připojení k internetu. Jedná se o to, že při přístupu k libovolným webovým stránkám, serveru či prvkům, musí počítač nést pevné označení svého původu. To může být IP adresa, která se užívá při připojení k internetu a může se dynamicky měnit. Stejně tak ale lze identifikovat i MAC adresu, která lze změnit jedině změnou technologické konstrukce stroje.

Na základě toho, že se připojujete pod některým z těchto údajů, může filtr obsahující blacklist zakázat všechen přístup, nebo část práv a funkcí na cílovém místě. Ačkoliv jako druh ochrany existuje velice dlouho, tak právě globální užívání připojení k internetu stálo za jeho popularizací.

Kde se všude lze blacklist aplikovat?

Možností, kde můžete blacklist aplikovat, je opravdu velké množství. Nejstandardněji jej potkáváme v rámci přístupů k webovým stránkám, nebo serverům a sítím. Velice efektivně se ale může používat i v případě nevyžádaného volání. Některé operační systémy tuto funkci už obsahují, a navíc jsou k dispozici aplikace s touto funkcí.

Ověřte si dostupnost připojení k internetu

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami