Ethernet
Ethernet je souhrnný název pro technologie zprostředkovávající veškeré funkce počítačových sítí různých rozměrů. Označuje se tak celkový souhrn pasivních i aktivních komponent ve výpočetní síti.
Jak velké sítě může Ethernet obsáhnout
Ethernet je odvozené od anglického výrazu „ether“ neboli „v prostoru“, který se zachoval z prvotních let vývoje technologie výpočetních sítí. Ethernet jako takový skrývá stovky desítky velikostí sítí. Můžeme pod tímto název objevit naprosto základní počítačové sítě LAN (Local area network), které se omezují jen na malý prostor pro několik málo zařízení a stejně tak i sítě typu MAN (Metropolitan area network), které již od názvu napovídají, že se jedná o opravdu složitou metropolitní síť. Ta může sloužit nejen k přenosu dat, ale také zprostředkování připojení k internetu.
Síťové technologie a standardy
První podobné sítě byly založeny na principu kroucené dvojlinky, kde jsme se mohli u výpočetních prvků seznámit s koncovkou RJ-45, kterou dodnes obsahuj víceméně každý počítač, notebook či jiné výpočetní zařízení. Tato linka sloužila jak pro přenos dat, tak i k zprostředkování internetového volání. Pozdější a mnohem výkonnější technologií spojení je optický kabel, který dosahuje donedávna nevídaných rychlostí a efektivity při přenosu signálu a dat.