Již dlouho to bylo avizováno a konečně se může otevřeně říci, že 5G síť, která již funguje ve velké části světa je konečně dostupná i u nás v České republice. Samozřejmě je hlavním lákadlem opravdu rychlý 5G internet, který propůjčuje možnosti rychlých datových přenosů všem standardním mobilním zařízením. Dlouho se čekalo na vydražení vysílacích pásem pro 5G, která bránila rozvoji sítě v našich podmínkách.

V Evropě i dalších částech světa přitom 5G síť již funguje, a to i navzdory různým problémům, mezi které patřily i již dávno popřené obavy ze zdravotní škodlivosti nových vysílačů podporujících 5G internet.

Jaké výhody a vlastnosti 5G internet má?

Už podle názvu je jasné, že se jedná o pátou generaci mobilní datové sítě. Zatím co předchozí sítě na sebe navazovaly postupnými změnami, tak 5G oproti 4G značí opravdový skok. 5G internet je totiž schopný vynaložit až desetinásobnou rychlost datového toku a zároveň snížit odezvu na naprosté technologické minimum.

Mimo většího komfortu při prohlížení webu a sledování multimédií ve vysokém rozlišení navíc 5G síť přináší lepší vlastnosti pro pokročilou vzdálenou správu a mnohým technologiím správy či zabezpečení odkudkoliv otevírá dosud zavřená vrátka. Zajímavostí je, že 5G síť zažila v roce 2019 spuštění komerčního provozu v Jižní Koreji, čímž se stala prvním národem země.

Kde v České republice 5G síť už funguje?

V letošním roce se dostala k zprovoznění testovací sítě 5G společnost O2. Jedním z pokrytých měst je středočeský Kolín, jehož majoritní část a celé centrum je pokryta 5G sítí a k němu se řadí i městská část Praha 2.

Tyto testovací sítě nabízejí 5G internet zákazníkům O2, aniž by byla potřeba zvláštních plateb nebo povolení k přístupu. Podle mnohých předpokladů by měla 5G síť pokrýt Českou republiku do tří let. Větší města ale budou plně pokryta i mnohem dřív.