Roaming je jednou z variant připojení mobilního internetu. Dokud jste ve své domácí zóně, nebo jako residenti členské země Evropské unie, tak se nestaráte o roaming, ani veškeré věci, které s ním jsou neodmyslitelně spojené. Jenže naopak pokud vyjedete za hranice těchto států, tak vás roaming většinou začne zajímat.

Hlavní nepříjemností je v případě roaming především ten fakt, že se jedná o jednu z nejdražších telekomunikačních služeb. Vše, co k němu ale potřebujete vědět, získáte právě na následujících řádcích.

Lze roaming zakázat?

Zcela běžně se vám může stávat, že se pouze přiblížíte k zemi, která spadá do roamingových zón. V takovém případě mobilní připojení okamžitě může přejít pod jiného operátora a vás tak data přijdou mnohem dráž. Příkladem jsou cesty v těsném okolí Švýcarska, které jako nečlenská země do roamingových pásem patří.

V rámci administrace u vašeho poskytovatele, nebo dokonce i v rámci samotného nastavení zařízení není problém roaming zakázat. Díky tomu tak zjistíte, aby se vám automaticky mobilní data nespojila s neznámou sítí.

Zahraniční data jako součást tarifu

Pokud cestujete často do míst, kde platí roaming, tak se vám zajisté vyplatí investovat do jednorázových i pravidelných tarifů, které právě tato data obsahují. Díky tomu tak můžete bez potíží mobilní data užívat za mnohem příjemnější ceny, nebo mít minimálně jejich cenu a spotřebu neustále pod kontrolou.

Jak zjistím, kolik budu platit?

U každého operátora je to pochopitelně jinak. Všichni poskytovatelé ale používají takzvaná tarifní pásma. Jedná se o pásma, která určují kolik mobilní data v dané oblasti stojí. Díky tomu tak můžete mít v drtivé většině míst představu o tom, kolik potencionálně můžete za data zaplatit. A mnohdy jde o opravdu velké rozdíly.