Bezpečnost na internetu je poměrně dost podceňované téma, protože v době častých aktualizací jsou operační systémy i programy stále mnohem hůře dosažitelné. To ale neznamená, že jsou neprůstřelné a také proto je ideální alespoň minimální pravidla pro bezpečnost na internetu dodržovat.

V dnešním článku si představíme, jak si užívat internetové připojení, aniž byste se museli, jakkoliv omezovat ve svém chování. Poradíme totiž software, který se o bezpečí na internetu postará za vás.

Antivirus je základem pro bezpečnost na internetu

Antivirové programy jsou specializovaný software, který má rovnou dvojici důležitých úloh. Tou první je, že provozují různé štíty, které při připojení k internetu neustále fungují jako rozpoznávací bariéra nebezpečných připojení a souborů. To platí jak pro navštěvované stránky, tak například i pro otevírané odkazy, emaily nebo dokonce stažené soubory.

Antiviry jsou dostupné jak placené, tak i zdarma a pro bezpečnost na internetu jsou naprosto zásadní. Pokud jste zcela běžnými uživateli, tak vám zajisté postačí některé volně dostupné antiviry jako například Avast!. Pokud jste ale uživateli, kteří musí pracovat s bankovními účty, přístupovými údaji či citlivými daty sebe i ostatních, stáváte se potencionálním cílem, jen co se připojíte k internetu. Zde už se rozhodně nezdráhejte investovat do placené ochrany například od společnosti ESET.

Firewall a pravidelné kontroly

Firewall je přirozený nástroj pro bezpečnost v online světě, který je součástí operačního systému, některých antivirů i prohlížečů. Spousta lidí si jej ale vypíná například kvůli výjimkám pro online hry nebo některé služby a odkrývá tak škodlivým kódům zadní vrátka. Jednoduchá rada tady zní, držte jej zapnutý. Zároveň neuškodí využít druhou důležitou funkcionalitu antivirů a občas například přes noc spustit hluboký sken, který vám odhalí i skrytá bezpečnostní rizika.