Roaming v České republice patří mezi nejdražší v celé Evropské unii. Zatímco si operátoři pevně stojí za tím, že jsou jejich ceny naprosto v pořádku, stále více lidem vrtá hlavou, proč to jinde jde za úplně jiné peníze a tady u nás ne.

Proč máme tak drahý roaming?

Pokud byste se podívali na podmínky nastavené pro roaming v jiných státech, pak byste dospěli k jasnému objevu: náklady jsou daleko nižší, nežli jaké udávají naši operátoři. Ti si totiž předhazují úplně jiná čísla a na jejich základě stanovují výše poplatků za své služby.

Proč to ale jinde jde daleko levněji a u nás jsou ceny vyšponované tak vysoko?!

Za hranicemi Evropské unie si připlatíte

Pokud se nacházíte na území Evropské unie, nezaplatíte za využitá data, volání nebo SMS zprávy ani korunu nad rámec. Jiné je to ale v případě, kdy překročíte hranice, protože tam se vám tyhle služby mohou nepěkně prodražit.

Velkoobchodní ceny za 1 MB se v zahraničí pohybují řádově v několika halířech, maximálně korunách. Přesto si ale operátoři účtují až stokoruny a chtějí tak po svých zákaznících vskutku nesmyslné částky.

Chtějí na zákaznících vydělat

Vysvětlení této situace je jen jedno a je poměrně prosté: operátoři si chtějí tzv. nahrabat kapsy a na svých zákaznících se snaží vydělat co možná nejvíce peněz. U modrého operátora O2 zaplatíte za 1 MB 240 Kč v zemích, které nejsou v Evropské unii, v dalších zemích pak 300 Kč za 1 MB. Červený operátor Vodafone má 1 MB za 302 Kč ve zbytku světa, v zemích mimo EU pak 7,70 Kč. Růžový operátor T-Mobile nastavil cenu za 1 MB ve zbytku světa za 360 Kč, v evropských zemích mimo EU 75 Kč.