Výpadek internetu bohužel není ani v dnešní moderní době nijak ojedinělou záležitostí a dvojnásob to platí pro bezdrátový internet, kde jsou možnosti jeho omezení ještě vyšší než kabelem. Mnohdy ale nemusí být dočasná ztráta připojení přímo výpadek internetu, ale jde jen o výkyvy signálu či problém přímo u vás.

Většina velkých společností navíc výpadek internetu mívá ve větších rozsahu a o všech takových událostech dobře informují formou webových stran či sociálních sítí. Jak tedy můžete opravdu s jistotou říci, že se jedná o výpadek připojení k internetu, a ne pouze o výkyv signálu, na příliš malou rychlost. Počítače se systémem Windows mají skvělou funkci pro zjištění přímo v sobě a nepotřebujete k tomu ani žádný další software.

Jak rozpoznat výpadek internetu příkazem ping

Jedná o opravdu spolehlivý způsob testování výpadku. Pakety jsou něco jako datové sady, které se prostřednictvím internetu odesílají a následně i přijímají. Výpadek internetového připojení tak pochopitelně zapříčiní jejich neschopnost z počítače odejít.

A jak tedy nástroj použít? Otevřete start a napište příkaz „cmd“ nebo „příkazový řádek“, obojí je funkční. Klikněte na ikonku znázorňující černé okno, a to stejné okno se ukáže i přímo před vámi. Nacházíte se v příkazovém prostředí Windows, se kterým se dá dělat i mnohem větší počet zajímavostí. Příkaz, který nás bude zajímat se jmenuje „ping“. Do řádku napište příkaz a libovolnou webovou adresu. Například ping www.seznam.cz a dejte enter.

Příkazový řádek začne okamžitě odesílat testovací pakety na vzdálený bod v internetové síti. Pokud se všechny pakety vrací v rámci několika milisekund (například 30ms), tak je s vaším připojením vše v pořádku. Pokud to například trvá delší dobu v rámci stovek milisekund, či se jeden paket ztratí, tak to značí problémy se špatným signálem. A nakonec pokud se žádný z paketů nevrátí a řádek vám nahlásí čtyři ze čtyř ztracených, tak k internetu nejste připojeni a může se opravdu jednat o výpadek internetového připojení.