9.dubna vláda schválila podmínky aukce pásem pro síť 5G, které v určité míře znevýhodňují stávající trio mobilních operátorů, kteří v současné době dominují na českém trhu. Vidinou je nalákání čtvrtého mobilního operátora, který by zákazníkům nabídl lepší ceny a rozpohyboval tak konkurenční boj, který v současné chvíli mezi nejsilnějšími operátory neexistuje.

Dražba pásem pro 5G síť

Mezi druhou polovinou letošního roku a začátkem roku příštího proběhne dražba, kterou uspořádá Český telekomunikační úřad. Dražba pásem pro 5G síť bude rozdělena na dvě fáze – v první fázi se o mobilní frekvence budou moci ucházet zájemci, kteří budou mít zájem o post čtvrtého mobilního operátora na českém trhu. Pakliže by se do dražby chtěly zapojit i Vodafone, O2 nebo T-Mobile, musely by se zaručit, že tyto frekvence pronajmou virtuálním operátorům a nenabídnou je svým zákazníkům.

Čtvrtý operátor nabídne lepší ceny za mobilní data

Není to tak dávno, co jsme vás prostřednictvím jednoho z našich článků informovali o tom, že za mobilní data platíme nejvíce. Andrej Babiš a Piráti s touto skutečností nesouhlasí, proto v únoru letošního roku společně představili návrh na snížení sankcí za předčasné odstoupení od smlouvy. Vidinou tohoto návrhu bylo, že se mezi operátory zvýší konkurence.

Pokud by došlo ke schválení takového zákona, mohlo by to znevýhodnit i samotné uživatele, zároveň by mohlo dojít ke zvýšení cen za poskytované služby.