ADSL internet je už dlouhodobě považován za jeden z nejdostupnějších způsobů připojení k internetu u nás. A je to rozhodně pravda! Přenášení připojení k internetu pomocí technologie DSL je důvodem, proč je ADSL rozšířený. To je ale jen jedním jediným rysem, díky kterým se stal internet ADSL doslova legendárním.

Do dnes je totiž starší technologie využívaná a internet ADSL můžete po celé republice aktivně užívat v největším dosavadním pokrytí. Dnes se zaměříme na specifické rysy tohoto druhu připojení k internetu, které drží stále ADSL internet na výšinách.

ADSL technologie je levná na distribuci

Problémem mnohých moderních technologií je právě drahé rozšiřování. Právě proto jsou například optické kabely stále dostupné jen ve větších městech a na nedostupných místech jsme stále odkázání na připojení k internetu nestabilní bezdrátovou metodou.

ADSL technologie je ale naprostý opak. Vzhledem k jednoduchému polovodičovému řešení a propojení se standardními telefonními linkami, je jeho distribuce extrémně levná.

Rozšířenost po celé České republice

Opravdu jen extrémně špatné přístupná a neobydlená pásma nedisponují připojením pro ADSL. Připojení k internetu je tady tak často řešeno již zmíněnou bezdrátovou metodou, která je sice obstojnou eventualitou, ale s dost nízkým výkonem oproti drátovým konkurentům.

Asynchronní druh připojení

ADSL je takzvaným asynchronním připojením. Znamená to, že jako připojení k internetu nabízí odlišné rychlosti pro stahování a odesílání dat klientům. Důležité je zmínit, že to dlouhodobě nebyl problém.

Modernější aplikace a postupy ale mohou v tomto ohledu narazit na technický mezník. Přenosy živého vysílání, okamžité kontroly a další aplikace, mohou pomalejší rychlost odesílání vyčerpat. I tak je ale ADSL internet to nejoblíbenější připojení k internetu u nás. V poměru ceny a kvality totiž jen těžko najde v moderních technologiích obstojného konkurenta.