Porovnávat tyto dvě technologie může být poněkud matoucí, protože jsou VDSL a optický kabel ve finále založeny opravdu na velice odlišných principech. I tak se ale VDSL a optika dostávají ve větších městech do neustálé oponentury v tom, které připojení je kvalitnější.

Pochopitelně je jasné, že hodnoty jako je rychlost či stabilita připojení k internetu, budou na straně optického kabelu. VDSL je přeci jen dost starou technologií, která už moderním trendům mnohdy nedokáže vyhovět. Jenže to neznamená, že VDSL patří do starého železa a po všech ohledech je méně kvalitní. Dnes se podíváme na ty případy, kdy může být VDSL dokonce lepší než optický kabel.

Hlavní výhoda, mnohem větší dostupnost

Dostupnost VDSL připojení je rozhodně mnohem vyšší, než je tomu u optického kabelu. Optický kabel je poměrně dost složitou technologií na instalaci a šíření. A to jak po stránce zpracování, tak i po stránce finanční náročnosti. Proto je v tomto ohledu limitovaný počet míst, kde už můžeme připojení optikou aktivně využívat.

Zcela naopak VDSL je zase připojení k internetu, které můžeme užívat víceméně kdekoliv po České republice. Jakožto dceřiná polovodičová síť klasického telefonního vedení je totiž VDSL opravdu široce rozšířené a jeho vedení tak není sebemenší problém.

Mnohem rychleji řešené občasné výpadky

U optického kabelu se můžeme spolehnout na mnohem lepší stabilitu připojení k internetu, než nám dokáže nabídnout VDSL. Jenže pokud se stane a je někde optické vedení porušené, tak bývají výpadky poměrně dost dlouhé a řešení náročné.

Oproti tomu, ačkoliv jsou VDSL občasné servisní a provozní výpadky poměrně běžné, tak jejich řešení je v rukou kvalitních techniků otázkou víceméně desítek minut. Díky tomu je tak i řešení podobných problémů připojení k internetu jednoznačně na straně VDSL.