Optický kabel je nejmodernější možností připojení k internetu, což se odrazilo právě především na mnohem vyšší rychlosti internetu. Prapůvodní první druhy připojení se pohybovali okolo půl až jednoho megabitu internetové rychlosti. V tomto období vytáčeného připojení se ale ukázala technologie DSL, která rychlosti internetu podstatně posunula na mnohem vyšší úroveň.

DSL technologie je používaná ještě v dnešní době, protože má vysoký standard si spoustu výhod. Jenže rychlost internetu je třeba neustále posouvat tak, aby vyhovovala potřebám moderních aplikací a multimédií. Největším krokem v posunu rychlosti internetu u nás je postupný rozmach připojení k internetu pomocí optického kabelu.

ADSL a VDSL je stále stěžejní sítí

To ale neznamená, že v rámci zvyšování rychlosti internetového přípojení odchází do pozadí veškeré předchozí technologie připojení. ADSL připojení je dodnes nejpoužívanější v České republice a má k tomu spoustu dobrých důvodů.

Prvně je potřeba uvést, že DSL síť je tou nejrozšířenější v České republice a dává tak možnost zajistit stabilní připojení k internetu i špatně dostupným lokalitám. Tím je oproti optickému kabelu nejvíce konkurenceschopné. Veškeré další výhody ale pak optický kabel sdílí. A to ať už jde o vysokou stabilitu připojení k internetu, nebo poměrně slušné rychlosti připojení.

Nic ale není rychlejší, než světlo

Optický kabel ale dokázal rychlosti internetu posunout na jinou úroveň. I když nabízí ADSL linka dokonce gigabitové připojení, tak je zde problém ve sdílených zásuvkách. V exponované době může rychlost připojení kolísat. Optický kabel s tím problém ale nemá. Technologie optického kabelu je založená na posílání světelného signálu uvnitř optiky. Rychlost předávání dat je tak pochopitelně mnohem vyšší, než u jakýchkoliv elektromagnetických médií a připojení.