Router je chytré zařízení, které máme všichni doma. Jedná se o síťový prvek, který je výjimečný svojí dovedností komunikovat také mimo síť. Pokud bychom například používali jenom switche, tak bychom komunikovali v rámci sítě, ale nedokázali bychom už komunikovat mimo různými sítěmi.

A právě tím, co umožňuje tuto funkcionalitu, je router. Samotné nastavení routeru ale nemusí být zrovna to nejjednodušší a mnohdy se v něm mohou nezkušení uživatelé ztratit. My vám poradíme několik základních věcí, které vám s tím mohou pomoci.

Konfigurátor od výrobce

Většinou budete mít možnost připojení k internetu aktivovat víceméně okamžitě. Od dodavatelů připojení mývají totiž routery již nahrané nějaké tovární nastavení. To nám umožní, abychom mohli router hned po připojení používat na základní úrovni. Rozhodně ale není dobrou volbou vždycky nechávat hned prvotní nastavení dlouhodobě aktivní.

Takzvaný Setup Wizard

Můžeme se často potkávat hlavně u routerů z vyšší cenové kategorie se šikovným průvodcem. Ten nám umožňuje jednoduše nastavit router tak, abychom mohli domácí internet používat poměrně dost rychle. Většinou vám nabídnou automatičtí průvodci nastavení všech základních funkcionalit, které jsou potřebné nejen pro pevný, ale i bezdrátový internet.

Nastavení routeru v rámci pokročilých funkcí

Mimo toho je ale nutné říct, že router bude standardně i v těch nejjednodušších verzích firmware podporovat mnohá pokročilá nastavení. Mezi nimi jsou takové funkce jako je například DHCP, nebo směrování portů. Jedná se ale o funkce, které jsou vhodné hlavně pro pokročilé uživatele připojení k internetu. Bez odborné znalosti může totiž jedno špatné nastavení v některých z těchto podkategorií způsobit kolizi a víceméně tím může celá síť okamžitě přestat fungovat.