Jen málokdo někdy nevyužil veřejné Wi-Fi připojení, které je dnes dostupné prakticky kdekoli –  v kavárnách, čekárnách u lékaře, na nádražích i restauracích. Ono se není čemu divit, chceme být online vždy a za jakékoli situace a máme-li možnost připojit se k bezplatné síti, bez váhání toho využijeme. Ne vždy si ale dáváme pozor, jestli jsou tyto veřejné sítě skutečně bezpečné…

Je veřejné Wi-Fi připojení bezpečné?

Uživatelé by si měli uvědomit, že je připojení k veřejné Wi-Fi síti sice nic nestojí, protože jsou tyto sítě dostupné zdarma, co se ale bezpečnosti týče, pokud nemá VPN, pak se rozhodně nedá označit za bezpečnou.

Wi-Fi sítě fungují tak, že běží na bezlicenčním pásmu 2,4 GHz nebo 5 GHz, což znamená, že ji poskytovatel za dodržování určitých podmínek poskytuje zcela zdarma. Prostřednictvím přístupových bodů se signál vysílá do širokého okolí a uživatelé jej mohou snadno dohledat.

Šifrovaný nebo nešifrovaný web?

Setkat se můžete s označením HTTP nebo HTTPS. V případě protokolu HTTP se jedná o nešifrovaný web, v případě HTTPS zabezpečené jsou. To znamená, že uživatelovy zadané údaje nelze odposlouchávat a jsou tím pádem v bezpečí. I přesto ale hackeři dokážou zachytit cookies, které zde zůstávají i poté a které udržují přihlášení. Údaje jsou tedy skryté a jejich rozšifrování je složité.

K čemu je VPN?

VPN slouží  ochraně vašich dat. V praxi to funguje tak, že data z vašeho zařízení VPN zašifruje a pošle je šifrovaným tunelem na VPN server, který se může nacházet kdykoli. Vámi navštívené webové stránky neznají vaší IP adresu, znají pouze adresu VPN serveru. VPN server tak ochraňuje všechna vaše data.