Mobilní data prošla v poslední době opravdu velkým vývojem na českém trhu. Dlouho jsme totiž čekali na to, až přijdou mobilní tarify, které nám nabídnou neomezená mobilní data. To se stalo před dvěma lety a dnes již data do mobilu v neomezené míře nabízí v některých svých tarifech víceméně opravdu všichni významní poskytovatelé služeb.

Neomezená mobilní data ale rozhodně nepatří mezi levné mobilní tarify. Pokud nevyužíváte některou ze speciálních nabídek, například pro studenty či rodiny, tak často můžete myslet na to, jestli se neomezená data vyplatí. Rozhodně se ale taková investice vyplatí všem, co pracují nebo se rádi baví v online prostředí.

Velká evoluce po neomezeném létu od T-mobile

Dlouho se čekalo na to, až budou neomezená data uvedená přímo na český trh. Před dvěma lety přitom přišel operátor T-mobile s novinkou na trhu. Nabídnul totiž na celé letní prázdniny neomezená data všem svým číslům, která provozuje. A to bez rozdílu o to, jestli jde o mobilní tarify nebo o předplacené karty. Posléze po ukončení akce přišla i pochopitelná odpověď T-mobile v podobě prvních neomezených tarifů v Česku.

Mobilní data a velký boom neomezených tarifů

Netrvalo to dlouho, a k T-mobile se začali přidávat i další operátoři, kteří se rozhodli nabídnout neomezené mobilní tarify, kde jsou neomezená mobilní data hlavním tahákem. Cenově se podobné tarify pohybují standardně kolem sedmi stovek až jednoho tisíce, přičemž omezení jsou zde stanovena většinou především formou rychlosti.

Především u společnosti T-mobile se mobilní tarify jednoduše odlišují tak, že jsou kompletně omezeny maximální rychlostí, které mohou data do mobilu dosáhnout. Standardní rychlost ale vždy plně vyhovuje standardům 4G. Nejdražší tarify ale dokáží na lokalitách, kde je podpora moderní sítě, dosáhnout i plného potencionálu 5G.