Prapůvodní DSL připojení bylo do značné míry velkým průkopníkem, co se týče dostupnosti nejen připojení, ale komunikačních sítí u nás. Postupem času se přitom mluvilo o jeho konci, který ale neustále nepřicházel.

Výhody opravdu precizního plošného pokrytí totiž víceméně žádná technologie nedokáže zopakovat. A z toho důvodu tak namísto jeho náhrady začala přicházet celá řada dokonalejších variant po VDSL, které se odvozovaly od původního DSL připojení.

Začátky s připojením přes DSL

DSL připojení, nebo často také připojení přes telefonní linku, je vůbec poprvé, co se začalo plošně připojení k internetu distribuovat po naší republice. Jednalo se tehdy o takzvané vytáčené připojení, které bylo poměrně dost pomalé. Pro potřeby dnešní doby by bylo nedostačující dokonce jako mobilní internet, teprve jako klasické připojení v domácnosti. I tak ale DSL ve své době bylo malým zázrakem.

Asynchronní technologie ADSL

Další generací, která už vydržela opravdu dlouho, a dokonce se používá společně s VDSL dneska, je asynchronní DSL, zkratkou ADSL. Jedná se už o dost rychlé připojení k internetu, které dokáže nabídnout hodnoty v desítkách a stovkách megabitů. Tedy alespoň, co se týče rychlosti stahování. Pokud se bavíme o nahrávání, tak to vždy je řádově na desetině rychlosti stahování dat. Proto je tak i nazývané jako asynchronní.

Nejmodernější VDSL a jeho oblíbenost

Díky ohromnému pokrytí je dneska stále VDSL tou nejpoužívanější technologii. Nabídne už slušnou stabilitu a poměrně dost velké rychlosti. Velkým rozdílem oproti dokonalejšímu optickému kabelu je ale dostupnost, ve které VDSL drtivě vítězí. Víceméně celá republika může využívat toto připojení, jenom některé výjimky jako jsou špatně dostupného horské oblasti či zahrádkářské oblasti nemají zpravidla toto připojení k internetu.