5G připojení je s námi už přibližně dva až tři roky ostrého provozu. Z počátku přitom nástup samotného připojení nebyl až tak vysoký, protože se nejdříve dlouho čekalo na prodej komerčních pásem pro provoz.

Následně pak mnohé společnosti 5G připojení začali opravdu velice pomalu šířit do širokého povědomí. Proto se tak i stalo, že si někteří operátoři dokázali vytvořit slušný náskok v pokrytí. Dnes je ovšem 5G připojení nejdokonalejší možností mobilního připojení.

5G připojení srovnává rozdíly mezi technologiemi

Hlavní silou, kterou vám dokáže v současnosti 5G nabídnout, je odstranění rozdílů. Poměrně dost dlouho totiž bylo klasické připojení k internetu, ať už bylo kabelem nebo vzduchem, daleko od mobilních dat.

Jenže moderní 5G připojení nám nabízí takovou rychlost, kterou už může mobilní internet bez problémů konkurovat většina technologií běžného připojení. Přitom cenově uživatelé poznají jen minimální rozdíly.

Přenosný internet nejen do mobilu

Jakmile se řekne přenosný, tak automaticky každého napadne mobilní internet tak. Jenže to rozhodně není jediná používaná cesta, jak zprostředkovat 5G připojení veřejnosti. Některé společnosti, jako například Nordic Telecom, se rozhodly provozovat internet do domácnosti s tím, že přitom distribuční síť není kabelová, ale je řešena vzduchem pomocí 5G technologie.

Mnohem větší dostupnost do budoucna

Jednou z nejhorších otázek kolem 5G připojení je i dneska jeho dostupnost. Mezi jednotlivými poskytovateli panují opravdu propastné rozdíly v tom, na jak velké ploše dokáží mobilní internet poskytovat. Vesměs se ale dá říct, že Praha, Brno a všechna krajská města, již mají 5G připojení poměrně dost stabilní po celé ploše. Menší města si ale velice často ještě musí počkat na kvalitní pokrytí.