Optický internet je z pohledu uživatele rozhodně bezkonkurenčně nejlepší volbou. Díky svojí technologii dokáže optický internet nabídnout opravdu vysoké rychlosti a spolehlivost připojení, které jinak mnohdy starší technologie nedokáží naplnit. Pro člověk by se tak mohlo zdát, že je optické připojení k internetu víceméně bezchybné.

Jenže nějaké chyby tady jsou, jenom standardně nejsou jedněmi z těch, které jinak aktivně vnímá přímo uživatel. Optický internet totiž není až tak moc rozšířený po České republice, leč tady s námi už chvíli je. Navíc je optický internet pro spoustu firem poměrně dost zajímavým oříškem, co se týče údržby.

Menší dostupnost optického internetu po ČR

Pochopitelně stále nejdostupnější připojení k internetu u nás je tradiční VDSL. Optický internet je zde opravdu pozadu a jeho dostupnost se dá z pohledu klienta brát jako největší slabina. Standardně už není problém optický internet zařídit například v moment, kdy bydlíte v krajských městech či dokonce po většině Prahy.

Jenže v případě, kdy hledáte co nejlepší dostupné připojení na venkově nebo v malých městech, tak často optický internet v nabídne vůbec nemusíte najít. Optický internet je jako připojení k internetu na stálém rozkvětu, co se týče pokrytí. A ještě chvíli to tak rozhodně i zůstane!

Pro poskytovatele dost náročné

Oproti polovodičovým technologiím se s optickým vláknem pracuje o dost jinak. Kvůli tomu je tak stále připojení k internetu přes optiku pro spoustu oblastí nedostupné. Vedle samotné náročnosti šíření optického kabelu je totiž proti optickému internetu také i cena. Rozhodně se nemusíme bát, že by kvůli tomu došlo k jeho eliminaci nebo zastavení šíření. Zcela naopak je o něj stále obrovský zájem, který rozhodně nepoleví. Jenom šíření sítě díky tomu není tak rychlé, jak by se mohlo očekávat.