Dostupnost internetového připojení je otázkou, kterou už v současnosti většina lidí nemusí řešit. Jsou pochopitelně lokality, kde je dostupnost technologií a výběru tarifů nebo poskytovatelů dost malá, ale mimo nich je jenom malinkaté procento těch, kde žádné možnosti dokonce nejsou.

Technologie jako takové zásadně ovlivňují možnosti využívání internetu, ale jejich architektura značně ovlivní i rychlost jejich výstavby a údržby. Tři nejdůležitější technologie si také v rámci článku porovnáme.

Méně výkonná, ale stále často užívaná

Bavíme se konkrétně o technologii bezdrátového připojení, pro které je dostupnost internetového připojení poměrně velká. Ačkoliv svými hodnotami se wifi připojení řadí až na poslední místo, tak z pohledu pokrytí se naopak dostává na místo druhé.

Důvodem je především fakt, že samotná technologie vychází z dostupnosti vysílačů, které jsou dnes všudypřítomné pro různé druhy signálů a kanálů. Mimo toho navíc wifi připojení dříve bylo poměrně dost používané.

Nejlepší dostupnost internetového připojení

Oproti předchozím variantám naopak nejvyšší dostupnost internetového připojení dokáže nabídnout internet kabelem s technologií VDSL. Technologie, která je několikátým následovníkem DSL nabídne vysoké pokrytí a opravdu kvalitní objem služeb včetně slušných rychlostí i stability připojení.

Optický internet na posledním místě

Na posledním místě je v tomto porovnání právě připojení k internetu pomocí optického kabelu. Leč ve všech technických parametrech dokáže porazit veškeré okolní technologie, tak zcela naopak dostupnost internetového připojení touto technologií bývá problémem. Důvodem je složitá a drahá manipulace s optickým kabelem, která tak stojí za pomalým šířením optické sítě mimo největší města.