Sdílení dat online je cesta, jak můžeme s víceméně libovolným množstvím osob a institucí sdílet data jak z pevného úložiště, tak i v rámci online služeb. Online služby pro sdílení dat se všeobecně nazývají jako cloudy. Jejich hlavní úlohou je umístění dat a řízení přístupových práv.

Pro sdílení dat online přitom můžete používat celou řadu online i placených funkcí. A dnes se podíváme na některé z nejpopulárnějších nástrojů pro sdílení dat.

Řešení zdarma od Google

Společnost Google je výborná v tom, že dokáže nabídnout v online prostředí základní verze všech služeb víceméně zdarma a až v případě větších požadavků je nutné zařídit placené verze. Google Drive je přitom služba pro sdílení dat online jak striktně přes nahrávání při připojení k internetu, tak dokonce i v rámci automatického propojení složek.

Základní tarif vám nabídne patnáct gigabajtů prostoru, což pro běžné účely většinou stačí. Tato kapacita je ale sdílení i přes další internetové služby, které Google poskytuje. Proto tak může část zabírat například úložiště pro dokumenty, nebo především velice oblíbená platforma Google Fotografie.

Sdílení dat online přes Microsoft OneDrive

Konkurentem pro službu od společnosti Google může být přímo OneDrive. Důvodem je hlavně to, že u nás jsou mnohem častěji užívaná zařízení s Microsoft operačními systémy nežli samotné Apple produkty. Pro sdílení dat online ale rozhodně máte menší prostor. Výhodou jsou ale další automatické funkce při připojení k internetu.

Hlavní funkcí je hlavně to, že lze před-nahrávat data. Pokud například pracujete se změnami ve sdílené složce, ale přitom nemáte možnost připojení k internetu, tak to nevadí. Systém si sám na stranu dá novou zálohu a jakmile se připojení online, tak se automaticky zaktualizují synchronizované složky z OneDrive s diskem.