V současné době už používáme mobilní internet technologií 4G a 5G, takže se stává 3G již zastaralou. Přesto, že na místní trh přišla před dlouhými 17 lety, byla v provozu na mnoha místech ještě v rámci tohoto roku. Jenže místní operátoři se rozhodli, že společně ukončí provoz 3G sítě v rámci České republiky.

Posledním operátorem, který tak učinil, byl oblíbený operátor T-mobile. V rámci dnešního článku si představíme, co znamená ukončení provozu 3G sítě pro klienty, jak nás to pozitivně ovlivní a především i něco málo, o modernějších sítích standardu 4G a 5G.

K poslednímu listopadu 3G již nefunguje

K poslednímu listopadu došlo k definitivnímu ukončení podpory 3G sítě v České republice. To znamená, že zařízení, která byla zvyklá se k němu přihlašovat, se už nadále nebudou schopni připojit na tuto síť. Nutnost změny zařízení to rozhodně neznamená, protože dlouhou řadu let je tady i 4G.

Nemusíte se tak bát, že by vám přestal mobilní internet okamžitě fungovat, protože už se nepřihlásí. Mobilní zařízení, neschopná se připojit na 4G standard, bývají starší než je 10 let. A takových zařízení je v oběhu jen extrémně málo, a jejich majitelé většinou mobilní internet aktivně nevyužívají. Před odstavením bylo navíc pokrytí aktivní 3G sítí už opravdu jen malé.

Odstavení posílí pokrytí 4G a 5G sítí

Zastaralost ale není jediným důvodem, proč došlo k odstavení technologie 3G. Jedním z důvodů je uvolnění frekvencí, které 3G užívalo. Tyto frekvence nově budou moci využívat technologie 4G a 5G. Co to znamená pro nás, jako pro běžné klienty? Pro nás to znamená mnohem lepší a stabilnější pokrytí. Budeme si tak moci užívat mobilní internet i na místech, kde to do nynějška nešlo. Dvojnásob se hodí zvyšování pokrytí v případě nové technologie 5G, která až na výjimky, prozatím nemá zdaleka uspokojivé pokrytí pro širokou veřejnost.