Pokrytí bílých míst vysokorychlostním internetem je jedním z témat, které se v tuto chvíli řeší a nad kterými se přemýšlí. Stát je totiž připraven do tohoto projektu investovat nemalé peníze, řádově by přitom mohlo jít o několik miliard korun.

Tzv. bílá místa přehledně sleduje Český telekomunikační úřad

O tzv. bílých místech má největší přehled Český telekomunikační úřad. Ten dokonce pravidelně aktualizuje mapu, na které jsou právě ona bílá místa bez pokrytí vysokorychlostním připojením vyznačena. Data dostává od poskytovatelů připojení, se kterými v tomto ohledu ČTÚ úzce spolupracuje.

Až 5 miliard korun na pokrytí bílých míst

Podle prvotních plánů by se do pokrytí bílých míst mohlo investovat opravdu hodně peněz. Ředitel odboru digitalizace a internetu Petr Filipi v rámci konference uvedl, že by se mohlo jednat až o 5 miliard korun. A to rozhodně není málo.

Peníze na tento projekt získá z evropského fondu Recovery and Resilience Facility. Ten slouží k nastartování ekonomiky zasažené pandemií koronaviru.

Bílá místa jsou lukrativní

V posledních letech se ředitel odboru digitalizace a internetu v sekci fondů Evropské Unie na Ministerstvu průmyslu a obchodu několikrát přesvědčil, že jsou bílá místa lukrativní a že se rozhodně vyplatí pokračovat v budování digitální infrastruktury právě zde.

Díky tomu se budou moci k vysokorychlostnímu internetu připojovat i ta místa, kde doteď žádné internetové připojení nebylo. Podle Petra Filipi půjde jak o obytné adresy, tak o školy nebo úřady.