Poskytovatelé internetu jsou oblastí podniků, které čítají celé desítky jednotlivých společností. Pro všechny tyto společnosti je samozřejmá spousta záležitostí. Poskytovatelé internetového připojení například disponují podstatně velkou sítí a personálem, díky kterému může připojení k internetu dosahovat takové kvality a počtu.

Ne všechny poskytovatelé připojení k internetu ale pracují čistě se svojí sítí. Existují i takzvaní virtuální poskytovatelé internetu, kteří jsou víceméně v pronájmu u těch, kteří dokáží řídit pravidla hry. A jaké společnosti mimo připojení k internetu nabízejí i celou řadu dalších služeb? Odpověď vám může být ihned jasná. Velcí poskytovatelé internetového připojení jsou u nás i v zahraničí zároveň mobilní operátoři. Jsou ale opravdu největší poskytovatelé internetu, nebo jsou jen jedni z mnoha důležitých?

Nedávnou konkurencí byla společnost UPC

Pokud se bavíme o poskytovatelích, kteří pod sebou mají ohromné množství klientů, tak vás musí napadnout automaticky společnost UPC. Společnost UPC totiž ohromné roky byla tou, které ostatní poskytovatelé internetu jen koukali na záda a nemohli ji dohnat.

Až do poměrně nedávné doby, kdy připojení k internetu od UPC dokázala skoupit společnost Vodafone, ano mobilní operátor. Kdo by si ale myslel, že si automaticky musí připojení k internetu převést, tak je na omylu. UPC i nadále funguje tak jako předtím, jen je víceméně součástí Vodafone.

Největší datové sítě v České republice patří operátorům

Mobilní operátoři ale určitě jsou největší poskytovatelé internetu u nás. Jed to dáno naprosto jednoduchou rovinou – mají ty největší datové sítě, které v Česku existují. Spoustě virtuálních operátorů se tak ani zdaleka nevyplatí ani pomýšlet na vstup do českého trhu, protože by ceny musely být přímo ovlivněny stávajícími operátory.