Optický kabel je velice specifické médium, které se v praxi používá k přenosu takzvaného optického internetu. Jedná se o druh připojení, pro který je optický kabel alfou a omegou, protože je jeho základním stavebním kamenem. Sám optický kabel přitom existuje už velice dlouhou dobu a byl hojně využívaný v celé řadě projektů.

Evoluce opravdu kvalitního připojení k internetu do domácností je ale úzce spojena právě s optikou. Optický kabel zde na jednu stranu hraje nepostradatelnou roli a je základním stavebním kamenem takové sítě, ale na druhou stranu je právě optický kabel i důvodem, proč jsou optické sítě stále jen mírně rozšířené a v mnoha lokalitách optika zkrátka není vůbec k dispozici.

Extrémně rychlý přenos dat

Krátká prověrka ze světa fyziky, jakoupak známe nejvyšší rychlost? Pochopitelně je to rychlost světla neboli fotonů jakožto energetických částic. Optický kabel je přitom tím, co dokáže potenciál světla využívat neskutečnou měrou. Samotné připojení k internetu se tady tak přenáší za zcela rozdílných fyzikálních prostředků, nežli je tomu u klasických polovodičových sítí – především všeobecně rozšířeného a známé VDSL.

Rychlosti optického kabelu jsou tak vysoké a mohou dosahovat i mnohem vyšších hodnot, než je aktuální gigabit, který je u nás nejrychlejší dostupné připojení k internetu. Jenže limity jsou většinou jak na straně odesílatele, tak i přijímajícího, což už nedokáže optický kabel v žádném případě změnit.

Stabilita, na kterou jsme nebyli zvyklí

U starších polovodičových technologií je pochopitelně závislá jejich vlastnost na teplotě. Čím vyšší je teplota, tím nižší je vodivost a snižuje se výkon. Ostatně to není jen problematikou připojení k internetu, ale přesně tak fungují i počítače, především pak zahřívání procesorů. U optického kabelu ale tyto aspekty neřešíme, což přináší ohromnou stabilitu.