Po dlouhou dobu bylo připojení k internetu pomocí technologie ADSL jediným, které bylo ve větší míře dostupné v rámci České republiky. V současnosti už máme také modernější technologie, ale ADSL připojení je stále velice často používané.

Oproti modernějším technologiím má totiž ADSL mnohem lepší dostupnost, takže je k mání také na méně obydlených lokalitách v rámci České republiky. Dnes se podíváme na to, jaké typické prvky má připojení k internetu pomocí ADSL, a zdali je ADSL i v dnešní době stále konkurenceschopným typem internetového připojení.

Technologie DSL se vyznačují asynchronním připojením

Asynchronní připojení je typickým znakem, které mají druhy připojení pomocí DSL technologie. A to jak původní DSL, tak i jeho varianty v podobě ADSL a VDSL připojení. A co, že to vůbec asynchronní připojení znamená?

Jedná se o připojení, při kterém má rozdílnou rychlost nahrávání a stahování dat. Setkáváme se tak s tím, že jsou rychlosti připojení určeny dvojicí hodnot, přičemž nižší hodnota reprezentuje rychlost nahrávání dat.

Vysoká dostupnost připojení

Naopak můžeme jako typický rys a zároveň velkou výhodu tohoto připojení k internetu určit, že má opravdu vysokou dostupnost. Dostupnost připojení pomocí variant ADSL připojení je dostupné víceméně kdekoliv v České republice. Dokonce i mnohdy ve špatně obydlených horských oblastech kolem hranic.

Je to dáno především tím, že je šíření technologie ADSL extrémně jednoduché. Je totiž založena na klasické telefonní lince, díky čemuž se může bez problémů s ostatními linkami kombinovat a šířit. Jedná se tak rozhodně o jednu z těch největších výhod, kterou ADSL má. Navíc je to i díky tomu, že je ADSL jako připojení k internetu přímo závislé svojí rychlostí a stabilitou na vzdálenosti od ústředny.