Internet je místem, které obíhají neustále automatické programy. Tyto inteligentní algoritmy se nazývají roboty a mohou mít různé účely. Část z nich bohužel má škodit lidem. Kterékoliv vaše připojení k internetu je tak i jistým rizikem, že se můžete s takovým kódem potkat.

Sice existují zásady a možnosti, jak se vyhnout webům s podobnými skripty, ale můžete je nečekaně potkat i jinde. Jedinou možnou obranou jsou v ten moment programy, které fungují jako ochranný štít, nebo případná kontrola. Dnes se podíváme, jaké programy a utility, to mohou být.

Antivir vždy jako naprostý základ

Nikdy byste neměli používat žádnou síť, aniž byste měli nainstalovaný antivir. Antivirových programů najdete na trhu celou řadu. Pochopitelně v jejich efektivitě panují velké rozdíly a pokročilé štíty vám nabídnou jenom prémiové verze.

Se zařízením Windows je automaticky už první připojení k internetu bezpečnější díky základnímu Windows Defender. Většina lidí se ale spoléhá později na samostatné programy. Může jít o volné programy jako je Avast! nebo o placené programy od firmy ESET.

Používejte rozšíření pro prohlížeče

Výrobci antivirů i mnozí další autoři, nabízejí pro všechny prohlížeče zajímavá rozšíření. Ta sice nefungují většinou jako štít, ale mohou fungovat jako ohromná databáze. Při připojení k internetu tak můžete u každé navštívené webové stránky vidět, jaký je její status. Podle nahlášení uživatelů a databází antivirových systémů, se tak můžete vyhnout nebezpečí.

Specializované programy a utility

Vedle klasických antivirů můžete používat i utility, které se mohou specializovat na konkrétní druhy nebezpečných kódů. Při připojení k internetu se můžete potkat s takzvanými Spyware, Trojskými koni, Adware a dalšími druhy kódů. Specializované programy je mohou pomoci odhalit.