Test rychlosti internetu je velice šikovný online nástroj, který vám dokáže vypsat základní hodnoty, které rozhodují o rychlosti vašeho připojení. Každý test rychlosti internetového připojení přitom funguje trošku odlišně a používá tak například jiné testovací servery nebo vypisuje odlišný počet hodnot. Základem pro test rychlosti připojení k internetu je ale vždy zobrazení rychlosti stahování a nahrávání dat.

Hodnoty, které vám test rychlosti připojení k internetu ukáže mohou být občas trochu zkreslené například aktuálním vytížením sítě, nebo sílou signálu, pokud jste na bezdrátovém připojení. Každopádně test rychlosti internetového připojení zůstává jediným spolehlivým a dostupným prostředkem pro měření internetového připojení.

Jak je možné že test rychlosti internetu ukáže poskytovatele?

Některé testy rychlosti internetu jsou schopné vám ukázat dokonce i velice konkrétní informace. Jednou z nich může být poskytovatel vašeho internetového připojení, nebo i konkrétní tarif. Mnozí se při tomto zjištění bojí toho, že mohou přijít o svoje data a tyto informace jsou předávány nepoctivou cestou. Opak je ale pravdou. Celý test rychlosti připojení k internetu funguje na odesílání testovacího datového paketu na vzdálený server. A ten má pochopitelně i svoje hodnoty, mezi nimiž se dá identifikovat také poskytovatel internetového připojení.

Co to je download a upload, a jaký je mezi nimi rozdíl?

Základní dvě hodnota, které určují rychlost vašeho internetového připojení, je download a upload. V překladu se jedná o rychlost stahování a rychlost nahrávání dat na vzdálený server. U starších připojení jako ADSL je běžné, že je rychlost stahování vyšší než rychlost nahrávání. Většinou využíváme právě jen rychlost stahování, protože běžně k cílenému nahrávání dat na internet nedochází.