Internet vzduchem nebo kabel? To je otázka, kterou řeší spousta lidí. První i druhá technologie má svoje jasná specifika, ze kterých také vycházejí jejich výhody. Jenže mimo toho je nutné říci, že mohou být mnohdy právě samotné výhody silně ovlivněny tím, za jakých podmínek získáváte první či druhé připojení.

Dnes se tak podíváme na to, kdy volit internet vzduchem nebo kabelem, a na základě jakých údajů byste se měli ideálně rozhodovat.

Za jakých podmínek je lepší internet vzduchem

Pokud budeme chtít upřednostnit wifi internet, tak si můžeme být jistí, že nám dá lepší hodnoty v moment, kdy se rozhodujeme mezi nějakou DSL technologií a vzduchem, přičemž ale centrála nebo poslední uzel leží daleko od vašeho místa připojení.

Důvodem totiž je, že připojení k internetu pomocí DSL technologií je značně ovlivněno vzdáleností od centrály. Na základě toho se mohou zmenšovat jeho potencionální rychlosti, a dokonce tak může i stabilita značně horší. Otázka kdy volit internet vzduchem nebo kabelem tak může být rozhodnuta právě tímto způsobem

Kdy spor internet vzduchem nebo kabelem vyhraje právě kabel?

Pokud je kýžené pevné připojení rovnou optický kabel, tak ani nemá cenu se rozhodovat. Bezdrátový internet nemá šanci v takovém případě, jakkoliv konkurovat. Jenže pokud se bavíme o ADSL nebo VDSL připojení, tak už jsou otázky rozhodně na místě.

Mimo zmíněné délky posledního uzlu od centrály jsou tu limity, které vás mohou čekat v moment, kdy budete chtít internet vzduchem. Zásadní otázkou je jak silný signál, a jestli vůbec nějaký, budete přijímat. Ideálně je totiž potřeba mít přímý výhled na vysílač poskytovatele připojení. Pokud jej nemáte, tak jsou i tak řešení možná, ale rychlost i stabilita může razantně padnout.