VDSL modem je pochopitelně jedním z druhů zařízení, pomocí kterých můžete v domácnosti jednoduše nastavit a provozovat připojení k internetu pomocí bezdrátové wifi technologie. V mnoha případech není problém VDSL modem nastavit bez jakýchkoliv komplikací. Není ale VDSL modem jako VDSL modem, a v závislosti na různých výrobcích nebo verzích firmware může být nastavení rozličné.

My vám v rámci dnešního článku přinášíme jednoduchý návod, jak VDSL modem nastavit rovnou i pro bezdrátový internet, aniž byste potřebovali hluboké znalosti v oblasti sítí a informačních technologií.

Přístup do administrace modemu

Pro přístup do administrace se vždy připojte kabelem. Během nastavování může připojení k internetu přes wifi občas i vypadávat. Jakmile jste připojení, tak na spodku modemu nebo v dokumentaci najdete informaci o IP adrese. Tu vyplňte do prohlížeče a okamžitě se vám otevře přihlášení do modemu.

Přihlašovací údaje v defaultní podobě bývají opět na štítku nebo v dokumentaci. Nedoporučuje se ale kvůli bezpečnosti ponechávat výrobní přihlašovací data, která vlastně mají všechny routery konkrétního modelu. Můžete tak časem zjistit, že není vaše připojení k internetu bezpečné. Pokud jste náhodou změněné údaje zapomněli, tak špendlíkem užijte reset button, který obnoví tovární nastavení modemu.

Nastavení wifi připojení je na pár minut

Samotné nastavení je pak jednoduché. V administraci budete mít k dispozici položku Wifi nebo Bezdrátové připojení. Zde můžete zaškrtnout, zdali jej vůbec chcete vysílat, a nastavit rovnou hodnoty. Základní hodnotou je SSID, což je veřejný název sítě, který vidí všichni, co chtějí připojení k internetu využívat. Důrazně se přitom doporučuje nastavit i heslo. Hesla musí odpovídat formátům konkrétního šifrování hesla, nejčastější je WPA2 nebo WPA-PSK.