Bezdrátové připojení je pro nás v práci i v domácnosti jednou z nejlepších vymožeností současné doby. Díky němu můžeme užívat chytrá zařízení a notebooky či PC bez toho, aniž bychom museli natahovat obtížnou kabeláž.

Pochopitelně ale má bezdrátový internet také nevýhody. Jednou z nich je nastavení routeru. Zatím co u klasického připojení je nastavení routeru poměrně dost jednoduché a rychlé, tak v případě bezdrátového připojení tady máme několik věcí, na které je potřeba dávat opravdu extrémní pozor.

Nastavení routeru pro bezdrátové připojení

Povětšinou vám stačí jenom zaškrtnout jediné tlačítko a můžete přijímat wifi. Většinou totiž bezdrátové připojení má svoji vlastní sekci v administraci routeru, kde má také odškrtávací pole pro aktivaci a potencionálně deaktivaci bezdrátového internetu. Tento krok je tak opravdu jednoduchý.

SSID a další důležité pojmy

Pro připojení k internetu pomocí svojí bezdrátové sítě budete muset v rámci nastavení routeru připravit několik věcí. Prvním pojmem je samotné SSID. Takzvané SSID je jenom oficiální název sítě, pod kterým se vyhledává. Důležité je také ale zvolit i správné pásmo. Těch je 12 a standardně dokáže router sám vybírat to nejméně vytížené. Díky tomu tak budete mít menší sklony připojení k oslabování signálu.

Bezpečnost a nastavení routeru

Pro většinu lidí je nejdůležitější věcí heslo. Nezaheslovaná domácí nebo pracovní síť je doslova brána k problémům a ztrátě citlivých dat. Měli bychom přitom využívat nejmodernější technologie WPA-PSK2 nebo dokonce i variantu PSK3. Možností přitom máte ale více. Například můžete bezdrátové připojení udělat bezpečnější skrytím SSID. Kdo tak nezná jak heslo, tak i jméno sítě, tak se nepřipojí. Síť navíc lze vybavit whitelistem nebo naopak blacklistem adres pro připojení.