Už dlouho se mluví o tom, kdy bude plnohodnotně 5G síť zprovozněna také u nás. V některých částech Evropy už operátoři dávají plně k dispozici telekomunikační služby s podporou 5G. U nás se mezitím 5G síť dostává do oběhu především díky operátorovi O2. Ten ji prozatím nemohl uvést do plnohodnotného provozu, ale najdeme už místa v Česku kde je síť 5G plně k dispozici.

Do nedávna se pořád jednalo o testovací režim a také sami operátoři zkoušeli, co vše síť 5G nejen že nabídne, ale bude pro svůj kvalitní provoz také potřebovat. Jedná se o velký technický skok. A my vám dnes přinášíme informace o tom, jaké nejzajímavější výhody vám dokáže 5G přinést.

Extrémní snížení odezvy připojení

Jednou z největších mezí, které jinak měla mobilní data, byla vysoká odezva. Pevné připojení k internetu pro běžné domácnosti tento problém začalo řešit už před dlouhou dobou, protože celá řada aplikací a funkcí dnes potřebuje maximálně rychlou odezvu.

U mobilních sítí to byl donedávna problém, který dokáže síť 5G účinně řešit. Snížení odezvy připojení na standardní čísla, na která jsme zvyklí i u běžného připojení k internetu, je jedním z největších technologických pokroků.

Remote control layer

Za tímto odborným názvem se skrývá velice šikovná utilita, kterou využije větší procento lidí, než by si mohlo přiznat. Každý druh připojení k internetu se skládá ze specifických vrstev. Jsou to vrstvy jako například datová, aplikací a podobné.

Každá vrstva má svojí konkrétní funkci pro síť a uživatele a tahle pomyslný cibule dohromady tvoří všemi vrstvami funkční a kvalitní celek. Síť 5G přináší novou vrstvu, která ale chyběla. Remote control je souhrnný název pro dálkové ovládání, na které například i co nejnižší odezva musí být. Nová síť 5G nám tak dává nové možnosti k šíření technologií jako je chytrá domácnost.