Ačkoliv nám dneska přijde, že dostupnost připojení nemůže být sebemenší problém, tak jsou stále oblasti, kde i v případě civilizované a dobře zasíťované České republiky může být dostupnost připojení podstatný problém. Jedná se většinou o menší obce v horských oblastech a místech, kde je příliš málo zákazníků na to, aby se vyplatilo zvýšit dostupnost připojení.

Jenže i pro tyto oblasti se již ukázala celá řada možností, díky kterým připojení k internetu není problémem ani v nedostupných lokalitách. O dostupnost připojení se tak dnes rozhodně stará největší spektrum technologií.

Pevné připojení přes optické a VDSL sítě

Pochopitelně stále zůstává dostupnost připojení nejvíce v rudkou VDSL sítě. I moderní VDSL sítě jsou totiž založené za již velice staré DSL technologii, která je ale velice rozšířená po celé republice. Díky ní tak rozhodně není problém v jakémkoliv městě a větší obci najít připojení k internetu. Optický kabel vedle toho razí zcela jinou cestu. Je rozhodně mnohem exklusivnější volbou než VDSL. Přitom nabídne i lepší vlastnosti a rychlosti, jenže jeho dostupnost je naopak dost malá.

Bezdrátová připojení k internetu

Pro některé oblasti, kde se nevyplatí natáhnout pevnou síť je přitom jednou z možností bezdrátové připojení k internetu. Sám bezdrátový internet nedosahuje takových rychlostí a stability jako pevné připojení, ale je rozhodně tou nejschopnější alternativou, se kterou můžete zařídit neomezené připojení v domácnosti.

Rozvoj přenosného internetu

Především zaběhlí mobilní operátoři už přes nějakou dobou začali nabízet přenosný internet. Ten pomocí speciální SIM karty a případného USB adaptéru můžete připojovat k zařízením se SIM slotem, nebo USB konektorem. Zásadní výhodou je, že funguje internet všude tam, kde máte mobilní signál.