Ať už vám jde o jednoduché sdílení dat, nebo o kvalitní přenos připojení k internetu, tak je domácí síť v rodinném domě velice dobrá věc. Většina rodin domácí síť přitom realizuje víceméně jenom zapnutím bezdrátového připojení, což by se dalo pojmout jako ta nejjednodušší domácí síť, která je vůbec možná.

Jenže i mimo toho je možné vytvořit opravdu efektivní domácí síť, která nabídne lidem možnost jednoduše sdílet a zálohovat svoje data, sdílet připojení k internetu s maximální možnou rychlostí, nebo jen zkrátka přistupovat na spoustu věcí ze zabezpečeného prostředí kvalitní domácí sítě.

Základem je dobrá struktura

Předtím, než začneme cokoliv nakupovat, je potřeba připravit kompletní plán takové sítě. A je jedno jestli jde o síť na připojení k internetu, nebo bude obsahovat i síťové aktivní prvky. Všechno je důležité především proto, že dobrá struktura nám přesně řekne, kolik budeme potřebovat portů v routeru či switchi, kolik bude přibližně potřeba metrů kabelů a všeho vybavení do sítě jako takové.

Vytvořit si takový plánek můžete velice jednoduše na papír obyčejným kreslením. Se znalostí vaší domácnosti vám zajisté postačí i takový plánek co se týče počtu metrů kabelů. Můžete ale i využít některý z mnoha druhů software, který na internetu najdete jednoduše ke stažení.

Snažte se udělat síť homogenní

Homogenní sítí myslíme to, abyste do ní komponovali především taková zařízení a komponenty, které jsou od stejného poskytovatele a výrobce. Díky tomu tak můžete mít jistotu, že připojení k internetu i veškeré síťové prvky budou pracovat přesně tak, jak mají. Špatná kompatibilita se přitom nemusí projevit ihned a později je velice obtížné ji řešit. Proto je nejlepší tímto směrem myslet opravdu už v moment, kdy si děláte nákupní seznam. Navíc není nikdy špatný nápad nechat si poradit.