Slyšeli jste již někdy o dni bezpečného internetu? Jedná se o jeden ze svátků, které patří mezi moderní novinky. Zároveň se ale jedná také o svátek, který má za úkol šířit všeobecnou osvětu o bezpečnosti na internetu. Uživatelů připojení k internetu jsou dnes bez sebemenších pochyb minimálně stovky milionů.

Přitom více jak 60 % nemá dostatečné informace o tom, jaká nebezpečí a jaká rizika mohou během každičkého připojení k internetu na uživatele číhat. A přesně proto tak přichází den bezpečného internetu i dnešní článek.

Identita byla vždy důležitá

Samotná identita je jednou z věcí, kterou jsou permanentně v poměrně velkém ohrožení. Přitom její krádež může mít pro každého z nás velké následky. Důvodem je, že mohou díky sociálním sítím a informacím během každodenního připojení k internetu živly zneužívat naše jména, fotky a mnohá další. Proto je ochrana a nastavení bezpečnosti sociálních profilů vždy naprosto zásadní.

Phising a další druhy emailů

Velice často se můžeme dnes potkávat s věcmi, jako jsou phisingové emaily a podobné kampaně. Způsobů, jak nám mohou uškodit je opravdu hodně. Kdykoliv máme aktivní připojení k internetu, tak naše zařízení automaticky pracuje s podstatnými daty. Těmi může být IP adresa, geolokace, druh zařízení a systému, nebo užívaný jazyk. A to vše dokáže zjistit jednoduchý skript v podvodných emailech. Informace o vás se tak mohou ztrácet i při kliknutí na nedůvěryhodné odkazy.

Den bezpečného internetu a osvěta

A věřte, že to, co je zmíněné v rámci tohoto článku, je opravdu jenom úplně minimum celého výčtu potencionálních rizik. Naopak jich je opravdu hodně. Právě den bezpečného internetu je tak prostředkem, jak lidem dopřát bezpečnější internetové připojení na základě toho, že budou sami tušit, jak chránit svoje účty, identitu, hesla, data a mnohá další.