Podle českého telekomunikačního úřadu panuje na českém mobilním trhu forma oligopolu, což jinými slovy znamená, že mezi sebou mají mobilní operátoři jakousi neoficiální nepsanou dohodu. Ta způsobuje, že na mobilním trhu neexistuje vůbec žádná konkurence.

ČTÚ chce regulovat operátory na mobilním trhu

ČTÚ provedl analýzu, na jejímž základě vyplynulo, že díky tzv. oligopolu nemají operátoři vyskytující se na českém mobilním trhu vůbec žádný důvod svádět mezi sebou konkurenční boj. To podle českého telekomunikačního úřadu vede k tomu, že operátoři nemají důvod zákazníkům nabízet lepší ceny s vidinou toho, že je k sobě přetáhnou od konkurence. Podle údajné neoficiální dohody, která panuje mezi operátory, to totiž funguje tak, že mají operátoři postup, kterým znevýhodňují zákazníky.

Operátoři se mají možnost vyjádřit

Český telekomunikační úřad dál mobilním operátorům šanci se k tomuto vyjádření vyjádřit a to do měsíce od uveřejnění výzvy. Tisková mluvčí mobilního operátora O2 pronesla, že s postojem ČTÚ v teto věci absolutně nesouhlasí. Podle ní by ke změnám na mobilním trhu nemělo dojít na základě oligopolu, ale naopak kvůli dlouhodobým strukturálním problémům v podobě šedých operátorů a SIM karet pro přátele či rodinné příslušníky státních zaměstnanců, což jsou problémy, na které se O2 snažilo telekomunikační úřad již několikrát upozornit.