Někoho by možná napadlo, že jsou takové služby jako volání nebo SMS už dávno na svojí technologické výši. Jenže existují služby jako VoLTE, které dokáží i tyto automatické služby dostat na vyšší úroveň. VoLTE jako takové je přímo závislé na připojení k internetu rychlostí 4G+ nebo mnohem více známé jako LTE.

V rámci dnešního článku si povíme co to je vlastně služba VoLTE a čím může zlepšovat telekomunikační služby. Zároveň si taky projdeme, jaké požadavky musí vaše zařízení splňovat na to, aby mohlo VoLTE využívat v plném rozsahu pro vaši potřebu.

Co to je služba VoLTE v praxi?

Nejdříve si pochopitelně představíme, co je tato služba a jak funguje. Jedná se o službu, kterou nám poskytuje mobilní připojení rychlostí 4G. Mezi 4G a velice aktivně očekávaným 5G je totiž mezistupeň s názvem 4G+ nebo někdy také označované jako LTE, který dokázal zlepšit dostupnost a kvalitu služeb celkově.

VoLTE je službou, která využívá LTE síť ke klasickým všedním věcem jako je volání. Signál při volání se tak nepřenáší na klasické frekvenci, ale na mnohem vyspělejší LTE síti. Výsledkem je pro vás tak mnohem čistší a příjemnější zvuk, spojený s větší stabilitou signálu.

Jaká zařízení mohou VoLTE využívat?

Ne každé zařízení je ale schopné využívat VoLTE. Jedná se především o mobilní zařízení, která byla vyráběna přibližně před rokem 2015. Pozdější zařízení dokáže přijímat nejen mobilní data v pásmu 4G, ale také užívat další jim podobné služby.

VoLTE by tak měla přijímat naprostá většina zařízení, které jsou aktuálně na trhu i v rukou uživatelů. Důležitou podmínkou je ale také přístup ke 4G síti. Pokud tedy máte rychlostně limitované mobilní tarify nebo dokonce bydlíte v zóně, kde není 4G dostupné, tak tuto službu nebudete moci využívat jako většina ostatních.