ADSL rychlost je jednou ze specifických záležitostí, která se zapsala nesmazatelně do paměti naprosté většiny lidí. Jsme totiž zvyklí, že nám ADSL rychlost nabízí odlišnou rychlost stahování a nahrávání dat online. To je ale dáno pouze jako ADSL rychlost, která je specifická přímo pro ADSL technologii připojení k internetu.

Existují i další symetrické druhy připojení, které nevyrovnanou rychlost dokáží překonat. Na druhou stranu rychlost ADSL není hlavní výhodou tohoto druhu připojení, ale především jeho stabilita je opravdovým důvodem oblíbenosti ADSL připojení k internetu.

ADSL rychlost určuje asynchronní druh připojení

ADSL je připojení takzvaně asynchronní. Je v tomto ohledu pozadu za mnohem modernějšími druhy DSL připojení jako je například VDSL. Asynchronní zde znamená, že vám ADSL rychlost nabízí odlišné hodnoty pro stahování dat a nahrávání dat na internet.

Je nutné uznat, že většina standardních uživatelů málokdy využívá nahráván dat online v takové rychlosti, aby jim záleželo na hodnotě tohoto čísla. Pokud se pak ale bavíme o lidech, kteří potřebují například kvůli práci nahrávat větší objem dat, nebo se věnují streamování, tak zde může rychlost ADSL představovat překážku.

Stejně tak je ADSL technologie pomalejším druhem připojení k internetu a jeho následující technologie jako například ADSL2 nebo VDSL nabízejí nejen vyrovnanější, ale celkově vyšší hodnoty připojení k internetu.

Stále velice stabilní připojení

ADSL ale přineslo ohromný průlom do světa internetového připojení. A jaký? Nabídlo svým uživatelům doslova nevídanou spolehlivost a stabilitu připojení. Tou dobou běžně užívaná bezdrátová a vytáčená připojení se potýkala s malou spolehlivostí a spoustou výpadků. ADSL technologie v tomto ohledu představuje historický milník ve spolehlivosti připojení k internetu.