Česká republika si oproti předchozímu pololetí výrazně polepšila v evropských statistikách. Z původního 37.místa poskočilo Česko dokonce na čtrnáctou pozici v hodnocení cen telekomunikačních služeb pro země Evropy. Za velký posun mohou především nové tarify.

Nové tarify s vyššími a neomezenými daty

V letošním roce došlo nejen ke snížení cen pro stávající tarify, ale rovněž k nafouknutí objemových balíčků. T-mobile letos v létě uvedl na trhu pro Česko neomezená data při speciální letní akci a velice brzy jej následovalo O2 i Vodafone. Nové tarify mimo neomezeného volání a SMS nabízí poměrně rozsáhlé a neomezené datové balíčky. Z průzkumů trhu a využití dat nabízí tarify většinou větší objem dat, než jsou klienti schopni využít.

Regulaci podporuje vláda i telekomunikační úřad

Nové neomezené tarify přinesly snížení průměrné ceny na 1Gb dat. Přetrvávajícím problémem však zůstávají přemrštěné ceny tarifů a balíčků, které operátoři nabízejí. V dubnu roku 2020 má přijít v platnost nová legislativa, která zvýší regulaci poplatků a cen služeb poskytovaných služeb. Mimo telekomunikačního úřadu se k výsledkům nového průzkumu pozitivně vyjádřil i premiér s vidinou i nadále pokračující regulace cen v současném tempu.