První nastavení routeru může být pro spoustu technicky méně zdatných lidí noční můrou. Připojení k internetu ale vyžaduje dobře nastavený router a je proto potřeba jej nastavit dříve, než začnete služby využívat. Není se ale čeho bát, protože nastavení routeru je povětšinou velice jednoduchou a doslova intuitivní záležitostí.

V dnešním článku vám poradíme, jak nastavení probíhá a co byste od nastavení routeru mohli také očekávat za komplikace a pomoc.

První krůčky v nastavení routeru

Nejdříve je potřeba router jednoduše připravit. Zapojte jej do síťové zásuvky a do elektriky jako byste se chystali na klasické připojení k internetu. Kabel ze zdi by měl vést buď do zvláštního portu, nebo portu s označením WAN. Poté je potřeba vzít klasický síťový kabel a připojit jej do portu s označením „1“ a do vašeho notebooku či počítače. Tím se vám nastavení routeru zpřístupní.

Připojení do administrace routeru

Otevřete si internetový prohlížeč. V horní liště se nachází prázdní linka, kam se vyplňuje URL adresa. Do ní bez jakékoliv předpony zadejte jen IP adresu vašeho routeru. Tu najdete buď na spodní straně routeru na nálepce, nebo v instalačním manuálu. Může se vám stát, že k IP adrese automaticky přiskoč předpona http:// a kvůli tomu se do administrace nedostanete. Pokud se to stane, tak ji jen odmažte a opakujte.

Finální konfigurace routeru

Od připojení k internetu vás teď dělí opravdu jen pár chvilek. Pokud nemáte na váš router jakékoliv specifické požadavky, tak vám bude stačit klasický „setup wizard“, který všechno nastavení za vás. V případě, že potřebujete po routeru například přikládání IP adres, protože je v různé topologii sítě, je už potřeba pracovat s pokročilejším nastavením a tím pádem i mít dovednosti v nastavení routeru a sítě.