Internet v současné době využívají úplně všichni a to včetně velmi malých dětí. Ty si poměrně brzy osvojí schopnost ovládat mobilní telefon, tablet nebo se naučí připojit k internetu skrze notebook či stolní počítač. Ačkoli se určitě shodneme na tom, že internet je bezesporu skvělá věc plná úžasných věcí, má i svou druhou, daleko temnější stranu mince…

Bezpečný internet pro děti

Na internetu se toho dá dělat hodně. Můžeme zde hrát hry, seznamovat se s novými lidmi, vyhledávat potřebné informace, ale stejně tak jednoduše se stát obětmi kyberšikany nebo anonymních útoků. A tohle všechno může potkat i naše děti, které mnohdy nedokážou rozlišit, co je ještě v pořádku a co je již přes čáru.

Cílem každého rodiče by proto mělo být zajistit pro své ratolesti v internetovém světě bezpečí. Máme pro vás několik rad a tipů, s nimiž to určitě zvládnete. Tak s chutí do toho!

Rada první: ochrana zařízení připojujících se k Wi-Fi

Jako první je určitě na místě zajistit všechna zařízení, která se doma připojují k Wi-Fi – počítače, notebooky, mobilní telefony, tablety. Zajistíte tak ochranu před škodlivými viry a malware, který by mohl do zařízení dostat nechtěný obsah. Nezapomínejte na pravidelnou aktualizaci antivirového programu.

Rada druhá: mějte přehled

Nikdo po vás nechce, abyste své děti šmírovali a stáli ji za zády pokaždé, kdy se připojí k internetu. Přesto je ale rozumné mít přehled o tom, co vaše ratolesti v online světě dělají. Neostýchejte se využít nástrojů pro rodičovskou kontrolu, která vám dává možnost zablokovat nevhodný obsah.

Rada třetí: promluvte si s dětmi

Jestliže chcete, aby vaše děti používaly internet rozumně, promluvte si s nimi o tom, co je a co není vhodné na internetu dělat. Vysvětlete jim, že sdílet soukromé informace v podobě adresy, telefonního čísla nebo fotografií není vždy na místě a že se tyto informace nesdělují jen tak někomu.