Bezpečnost na internetu je velice aktuální a důležité téma. Stejně jako se snažíme chránit svoje soukromí a majetek mimo virtuální prostor, tak na to často zapomínáme tam, kde je nejzranitelnější. Je dokázáno, že spoustě uživatelů je bezpečnost na internetu víceméně cizí pojem a neumí sebe a svá data zabezpečit tak, aby se nemuseli bát odcizení nebo zneužití.

Naštěstí ale máme celou řadu programů a nástrojů, které bezpečnost na internetu zásadně zvyšují a jsou jednoduše dostupné i ovladatelné také pro obyčejné uživatele bez jakýchkoliv pokročilých znalostí webového prostředí.

Základem pro bezpečnost na internetu je kvalitní antivir

Kvalitní antivirový program byl vždycky základem. I když je dnes v rámci moderních operačních systémů integrována spousta funkcí, které bezpečí na internetu zvyšují, tak je ale potřeba na ochranu informací a systému neustále myslet.

K zabezpečení můžeme použít celé desítky různých antivirů jako je například český a volně dostupný Avast! Nebo i antivirové programy s prémiovými funkcemi jako NOD32 od společnosti ESET. Většinou pro bezpečné prohlížení internetových stran stačí naprosto základní antivir, ale pokud máme důvod svoji bezpečnost na internetu zvýšit, tak se rozhodně vyplatí do prémiového programu investovat. Například ve firmách, či u podnikatelů je velice šikovným nástrojem i automatický emailový štít a pokročilá kontrola soukromí.

K zabezpečení účtů užívejte biometrické údaje a dvojí zámky

Je to velice obtížné, jakkoliv překonat, a především je běžně nabízejí veškeré podstatné účty jako jsou emaily, bankovní služby nebo i sociální sítě. Dvojí zámek je funkce, která využívá dvou oddělených kanálů k ověření totožnosti při přihlašování. Velice časté jsou například ověřovací kódy pomocí SMS.

Potenciál vyzvednout bezpečí na internetu mnohem výš mají biometrické údaje. Jedná se o neměnné údaje, které například užívá Apple v technologiích TouchID nebo FaceID. Funkce spočívá ve skenování nezaměnitelných tělesných proporcí.